GMKA AİLE ANAYASASI İLE BÖLGE FİRMALARINI KURUMSALLAŞTIRIYOR « Balikesir’den güncel haberler

GMKA AİLE ANAYASASI İLE BÖLGE FİRMALARINI KURUMSALLAŞTIRIYOR

GMKA AİLE ANAYASASI İLE BÖLGE FİRMALARINI KURUMSALLAŞTIRIYOR
Son Güncelleme :

29 Haziran 2022 - 6:54

GMKA AİLE ANAYASASI İLE BÖLGE FİRMALARINI KURUMSALLAŞTIRIYOR
Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) sona yaklaşılan 36 ay süreli sonuç odaklı programlardan (SOP) geri dönüşleri almaya başladı. GMKA hem SOP yapılanması hem de ulusal düzeyde alınan tema kararlarına birlikte hizmet edebilecek bir konu olan Aile Anayasasını ele alarak Bölge firmalarının kurumsal dönüşümleri yönünde bir bilinç oluşturma hedeflerine ulaşıyor.2019 yılında İşletmelerde Stratejik Yapılanma Mali Destek Programını (SAYA) ilan eden GMKA, SOP’ta belirlenen 2023 yılına kadar Bölgede Aile Anayasasını benimseyen 10 firma hedefine hizmet etmesi için SAYA Programının önde gelen önceliklerinden birisi olan Aile Anayasasını seçerek birçok aile şirketinin yeni nesiller ile birlikte sürdürülebilirlik sorununa çözüm sundu.
İmalat Sanayiinde Kurumsallaşma ve Dönüşüm başlığı altında tasarlanmış SOP’un temel
amacı, Güney Marmara Bölgesinde potansiyele sahip sektörlerde bölgesel rekabetin artırılması olurken, Ajansların ulusal düzeydeki koordinatörü T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Kaynak Verimliliğini” 2021 ve 2022 yılları ana teması olarak belirledi. Balıkesir ve Çanakkale illerinden oluşan Güney Marmara Bölgesi firmaları kurumsal dönüşümünü sağlayacak Aile Anayasası için hem faaliyet gerçekleştirerek hem de hibe programlarında öncelik vererek, belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalar gerçekleştirildi.
Anayasa kapsamında Balıkesir’deki aile şirketlerinin sağlıklı bir şekilde dönüştürülmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması özel hedefi ile destek almaya hak kazanan Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD), birçok aile şirketinin yeni nesiller ile birlikte sürdürülebilirlik sorununun ciddi bir tehdit olduğunu tespit ederek örnek model oluşturdu. Aile Anayasasını tüm üyeleri arasında yaygınlaştırmak amacıyla hazırladığı proje ile şirketlerde Aile Anayasasının uygulanması, dijital dönüşümleri ve iletişim eksikliklerine yönelik adımlar attı.
1 Haziran 2020 tarihinde imzalanarak uygulamaya başlayan projede yapılan toplam 328.624,30 TL harcamanın %75’i GMKA tarafından karşılanarak; İşletmede Kurum Kültürünün Oluşturulması; Aile Anayasası ve Nesiler Arası Yönetişim Sisteminin Kurulması; Dijitalleşme Çalışmasına Katılım ve Yol Haritasının Teslimi; İşletmede İletişim Eksikliklerinin Tespiti ve İletişim Stratejisinin Teslimi şeklinde dört ana modülden oluşan proje 24 ay sürede Haziran 2022 itibariyle tamamlandı.Kapasite Geliştirme Çevrim İçi Toplantı Gerçekleştirildi.Proje kapsamında GMKA tarafından Balıkesir ve Çanakkale illerinden oluşan Güney Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren firmaların birçoğunun aile şirketi olduğunun bilinmesi üzerine Aile Anayasası ile ilgili olarak kapasite geliştirme çevrim içi toplantı gerçekleştirildi. Toplantıyla Bölge firmalarının kurumsal dönüşümleri yönünde bir bilinç oluşturulması hedeflenirken, kamuoyu gündeminde de belli bir süre yer edinen çevrim içi toplantıya olan katılımcı sayısının yanı sıra, sonrasında GMKA’ya olan olumlu geri dönüşler neticesinde belirlenen amaca ulaşıldığı görüldü.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN