HIDIRELLEZ NEDİR, NASIL KUTLANIR « Balikesir’den güncel haberler

HIDIRELLEZ NEDİR, NASIL KUTLANIR

HIDIRELLEZ NEDİR, NASIL KUTLANIR
Son Güncelleme :

05 Mayıs 2022 - 13:14

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Anadolu, Balkanlar, Orta Asya ve Orta Doğu’da kışın bitip, baharın gelmesinin kutlandığı bir bayramdır.

Ülkemizde Hıdrellez  5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gece kutlanır. Hıdrellez, Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak da adlandırılır. 6 Mayıs’tan başlayıp 7 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayısa kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturur. Bu yüzden 5 Mayıs akşamı kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.

HIDIRELLEZ UNESCO  LİSTESİNE DE GİRDİ

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 2017’de Hıdrellez’i ‘İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydetti. UNESCO belgesinde, ‘Bahar Kutlaması’ olarak tanımlanan ‘Hıdrellez’in Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya ve Türkiye tarafından aday gösterildiği ve Türkiye’de bu bayramın “Hıdırellez, Hızır-İlyas, Ederlezi, Kakava, Haftamal, Eğrilce, Eğrice” adlarıyla kutlandığı belirtiliyor.

Belgede, “Hıdrellez” kelimesinin “Hıdır” ve “İlyas” kelimelerinden türetildiği ve her yıl 6 Mayıs’ta yeryüzünde buluşan, toprağı ve suyu koruyan, insanlara yardım eden kutsal kişiler olduklarına inanılıyor. Hıdırellez’in kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdırellez’in Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Kutlamalarda dilek dileme, ateş üstünden atlama yaygın uygulamalardır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.