DÜNDEN BUGÜNE BAŞÇEŞME MEZARLIĞI « Balikesir’den güncel haberler

DÜNDEN BUGÜNE BAŞÇEŞME MEZARLIĞI

DÜNDEN BUGÜNE BAŞÇEŞME MEZARLIĞI
Son Güncelleme :

29 Nisan 2022 - 23:09

AHMET SERT

29 Nisan 2022 tarihi itibarıyla neredeyse yarım sene süren Başçeşme Mezarlığının tadilatı bitirilerek yeni yüzüyle hizmet vermeye başladı. Bu vesileyle gelin Başçeşme Mezarlığının tarihine şöyle kısaca bakalım.( Konu ile ilgili bilgiler naçizane tarafımdan yazılan  Ahmet Sert, 1923-1960 döneminde sosyal, siyasi, ekonomik açıdan Balıkesir, Yeditepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü, İstanbul 2021 isimli tezin Başçeşme Mezarlığı ile ilgili bölümünden alıntılanmıştır.)

1954 yılında yapımına başlanan Başçeşme Mezarlığına resmi olarak 1955 senesinden itibaren defin işlemleri yapılmaya başlanmıştır. Başçeşme Mezarlığının 1954 yılında planı yapılarak öncelikle patika haldeki toprak yollar düzeltilmiştir. Ayrıca mezarlık adalar halinde bölümlere ayrılmış, arada kalan yollar düzeltildikten sonra, kırma taşların silindirle ezilmesiyle şose yol haline getirilmiştir. Böylelikle yollar sadece yayaların değil araçların da kullanımına uygun bir hal almıştır.

Şehir nüfusunun hızla artması sonucunda mezarlık ihtiyacı karşılayamaz hale gelince, ayrıca aile kabristanı oluşturmak için müracaatlar yapıldığı görülünce mezarlık çevresindeki 60.000 metrekarelik bir alan kamulaştırma kapsamında planlanarak bunun 15.000 metrekaresi kabristana dâhil edilmiştir. Mezarlıkta yapılan yol çalışmaları çerçevesinde yol kenarlarına 5000 servi, 11.500 adet Yaban Dutu dikilerek mezarlık ağaçlandırılmıştır. Yine mezarlık düzenlemeleri kapsamında parkın giriş kapısı ilerisinde bulunan meydan bir bahçe olarak düzenlenmiştir. Bu bahçeyi gelen ziyaretçiler getirdikleri gül başta olmak üzere diğer çiçekleri dikmek üzere kullanmışlardır.

Mezarlıkta ağaçlarla ilgili yapılan bir çalışma da Göknar ve Servi cinsi ağaçlar yetiştirmek üzere mezarlığın bir bölümünde fidanlık oluşturmak olmuştur.[1] Fidanlıkta bulunan ve dikilen ağaç ve çiçekleri sulamak amacıyla uygun yerlere üç adet havuz inşa edilmiş, bu havuzlar arasında bulunan suyolları arasına değişik cinste kavak ağaçları dikilmiştir. Neticede daha önce kuru ot ve çıplak topraktan oluşan bir arazi durumundaki mezarlık çiçeklerden ve sık ağaçlardan oluşan bir yeşil alan görüntüsüne bürünmüştür. Bu iki mezarlıkta da günümüzde bazı istisnalar haricinde defin işlemi yapılmamaktadır. Günümüzde 25 yol 51 adet irili ufaklı adadan oluşan Başçeşme Mezarlığında resmi olarak tutulan kayıtlardan anlaşıldığı kadarıyla 1955’ten itibaren 172.000 metrekare alanda resmi olarak 55.000’e yakın defin işlemi yapılmıştır. Daha önceki definler de dikkate alındığında gayrı resmi olarak ise bu rakamın yüz bin kişiye yakın olduğu tahmin edilmektedir.[2]

[1]Balıkesir Belediyesi, Balıkesir Belediyesi Fotoğraf Albümü 1950 -1955, Ankara, 1955, s.30.

[2]Milliyet Gazetesi, “Bir Şehir Burada Yatıyor.”, 31.08.2017.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.