KÖŞE YAZISI: ACİLEN ŞEHRİMİZİN RÖNTGENİNİ ÇEKELİM « Balikesir’den güncel haberler

KÖŞE YAZISI: ACİLEN ŞEHRİMİZİN RÖNTGENİNİ ÇEKELİM

KÖŞE YAZISI: ACİLEN ŞEHRİMİZİN RÖNTGENİNİ ÇEKELİM
Son Güncelleme :

28 Şubat 2023 - 13:42

ACİLEN ŞEHRİMİZİN YAPI STOKUNUN DURUMUNU BELİRLEMEK İÇİN RÖNTGENİNİ ÇEKELİM.

Depremle alakalı olarak çok yazdık çizdik yıllardır…

Ne yazık ki bir arpa boyu bile yol alamadık.

Artık kaybedecek bir saniyemiz bile yok.

Acilen belediyelerimiz, üniversitelerimiz, ilgili odalarımız bir araya gelerek yapılacakları belirlemeli, protokolleri imzalayıp gerekli ekipleri kurarak aksiyon almalı…

Her zamanki gibi çevremizdeki şehirler bizden önce harekete geçti tabi…

Acilen şehrimizdeki yapıların röntgenini çekmek de yetmez.

Bundan sonra yapılacak olan binaların kontrolü, yenilerinin yapımı için seçilecek bölgeler vb. gibi konularda da daha bilimsel ve katı uygulamalar hayata geçirilmeli…

Hatta büyük çoğunluğun karşı çıkması riskine rağmen kentsel dönüşüm işi rıza aranmaktan çıkarılarak zorunlu hale getirilmeli…

Tabi ki mülk sahipleri mağdur edilmeden, ama kimseyi de zenginleştirmeden…

Çok hatta hiç ümidim olmasa da ne olur artık modern şehirciliğin gereklerine göre ne yapılması gerekiyorsa yapalım.

Rantın, tevekkül boyutu eksik kaderciliğin, bilimsellikten uzaklaşmanın, kural tanımazlığın bizi getirdiği noktayı artık lütfen görelim.

Binlerce insanımızın sonu enkaz altında can vermek olmasın.

BURSA NE YAPTI?

Bursa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Osmangazi Belediyesi, Yıldırım Belediyesi ve Nilüfer Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve Jeoloji Mühendisleri Odası arasında yapılan işbirliği protokolü ile binaların röntgeni kısa sürede ücretsiz bir şekilde çekilecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Yıldırım Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve Jeoloji Mühendisleri Odası arasında ‘vatandaşların talebi doğrultusunda’ Bursa’daki binaların risk değerlendirmesini yapmak üzere işbirliği protokolü imzalandı.

MANİSA NE YAPTI?

Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü hocalarıyla bir komisyon oluşturdular. Komisyonun çalışmalarını başlattı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünü dahil ederek hatta İnşaat Mühendisleri Odasından da destek alarak el birliğiyle Manisa’nın röntgenini çekme noktasında çalışmalara başladılar. Yapılan görüşmelerde belli başlıklar belirlendi. Bu başlıklar nezdinde tamamen Büyükşehir’in imkanları dahilinde ücretlerini ödemek suretiyle bir master planını hayata geçirelim düşüncesi oluştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.