“SIFIR ATIK ADASI” « Balikesir’den güncel haberler

“SIFIR ATIK ADASI”

“SIFIR ATIK ADASI”
Son Güncelleme :

01 Ekim 2022 - 5:56

“SIFIR ATIK ADASI”
Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin “Atıksız Adalar” projesiyle Ekinlik Adası, Türkiye’nin ilk atıksız adası olarak tarihe geçti. Artık adada çıkan tüm atıklar döngüsel ekonomiye kazandırılıyor, organik atıklar kompost haline getirilip, park bahçelerin iyileştirmesinde kullanılıyor. Plastik poşetlerin artık kullanılmadığı Ekinlik, enerjisini kurulan güneş enerji sisteminden, suyunu ise arıtılmış deniz suyundan elde ediyor.
Atık yönetimi ve temiz çevre politikalarıyla örnek projelere imza atan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek “Sıfır Atık Adaları” projesini hayata geçirdi. Gelecek nesillere daha temiz ve daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak amacıyla uygulamaya alınan proje kapsamında tüm koşulların sağlandığı Ekinlik Adası, Türkiye’nin ilk atıksız adası olarak tarihe geçti. Marmara ve Avşa Adalarında da atıksız ada çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Büyükşehir Belediyesi; Marmara, Ekinlik ve Avşa Adalarında bulunan düzensiz depolama sahalarında gerçekleştirdiği çalışmalarla, 14 futbol sahası büyüklüğünde alanın ıslahını tamamladı. Sürdürülen çalışmalarla çok yakında Marmara ve Avşa Adaları da atıksız adalar haline gelecek.
DÖNGÜSEL EKONOMİYE KATKI
Atık kaynaklı oluşan sera gazı emisyonlarını azaltan Büyükşehir, Balıkesir’i iklim değişikliğine dirençli bir kent haline getiriyor. Ayrıca adanın dört bir yanına yerleştirilen atık kumbaraları aracılığıyla da elektronik atık, atık pil, tekstil atığı ve bitkisel atık yağları ayrı ayrı toplayan Büyükşehir Belediyesi; geri dönüşüm oranını artırarak döngüsel ekonomiye katkı sağlıyor. Organik atıklar kompost, gübre haline getirilip park ve bahçelerde kullanılacak. Ayrıca bundan sonra adalarda, plastik poşet kullanılmayacak.
ADA HALKI ÇOK MEMNUN
“Atıksız Adalar” projesini hayata geçiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a çevreye duyarlılığı konusunda teşekkür eden ada halkı, uygulamadan oldukça memnun kaldı. Marmara Adalar Belediyesinin de tam desteğiyle uygulanan proje kapsamında Marmara Adalarının geleceğine en büyük yatırım yapılıyor. Ekinlik Adası, ekolojik ada prensibiyle enerjisini adada kurulan güneş enerji sisteminden, suyunu ise arıtılmış deniz suyundan elde ediyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.