SOSYAL İÇERME SORUNLARINA GMKA’DAN UYUM PROJESİ « Balikesir’den güncel haberler

SOSYAL İÇERME SORUNLARINA GMKA’DAN UYUM PROJESİ

SOSYAL İÇERME SORUNLARINA GMKA’DAN UYUM PROJESİ
Son Güncelleme :

05 Nisan 2023 - 7:58

Sosyal İçerme Sorunlarına GMKA’dan Uyum Projesi

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından desteklenen proje ile sağlık nedenlerinden dolayı örgün eğitime devam edemeyen, evde eğitim gören ve ilçelerinde özel eğitim uygulama okullarının bulunmaması nedeniyle eğitimleri yarım kalan ya da eğitim ortamlarına erişemeyen özel gereksinimli öğrenciler için sosyal uyum imkanı sağlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten GMKA tarafından uygulanan, 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) ile desteklenen, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütücüsü olduğu “Sosyal Uyum İçin Bireysel Gelişim Atölyeleri” projesinde faaliyetler devam ediyor.
GMKA tarafından desteklenen proje ile Balıkesir ilinde yenilikçi yöntem ve ortamlar ile sosyal dışlanma riski altında bulunan kesimlere sunulan eğitsel ve sosyal hizmetlerin kalitesinin artırılmasına, bu bireylerin toplumsal hayata uyumunu artırarak yaşam standartlarının yükseltilmesine, fırsat eşitliğinin sağlanması ve refah düzeyinin artması yoluyla TR22 Bölgesinde sosyal içermenin desteklenmesine katkıda bulunuluyor.

Proje İle Balıkesir’in İlçelerine 9 Farklı Atölye

Bu amaca hizmet edecek şekilde proje kapsamında Balıkesir'in Balya ve Kepsut ilçelerinde salon sporları, Dursunbey ve Havran ilçelerinde bilim atölyeleri, Savaştepe ve Sındırgı ilçelerinde yaşam becerileri atölyeleri, Bigadiç, Bandırma ve Karesi ilçelerinde ise Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı bilişim atölyeleri şeklinde toplamda 9 farklı atölye kuruldu. Proje faaliyetlerine tasarım odaklı düşünme, arduino uygulamaları ve tasarım beceri atölyelerinin etkin ve verimli kullanımı konularında kurulan atölyelerde görevli olan 81 özel eğitim öğretmenine verilen 78 saatlik eğitim ile devam edildi, eğitimleri tamamlayan öğretmenlere sertifikaları verildi.

Sosyal uyumun toplumdaki önemine dikkat çeken Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Güç, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin okulöncesi dönemden ortaöğretime kadar eğitim kalitesinin artırılmasına ve bölgede sosyal uyum fırsatlarının çoğaltılmasına çalışan kurumların hizmet sunum kapasitesinin artırılmasına Ajans olarak katkı sağlamaktan duydukları mutluluğu ifade etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.